Post by Winston Churchill on Oct 21, 2007 11:25:11 GMT 2
Type 89 Otsu
Type 89 kódneve "I-Go" volt. A Vickers Medium C Tankból fejlesztették ki. Jellemzõ módon egy darabot importáltak belõle. A Japán tervezõk elhatározták, hogy a saját modeljükben lecserélik dízelmotorra a Vickers benzin motorját.
Bár végül a japán Vickers jobb páncélos lett - mint az angol, de ez is csak géppuskával volt felszerelve, páncélzata sem volt túl erõs. Ezen felül lassú is volt, az európai hadszintéren nem álta volna meg a helyét, de kinában a Fülöp szigetken a dzsungelben alkalmas fegyver volt a háború kezdeti idõszakában.
Type 92 "Ju-Sokosha"
A japánok hivatalos elnevezése szerint is erõsen páncélozott autónak lehet nevezni, mint tanknak. Szintén csak géppuskával volt felszerelve, sokkal gyengébb volt mint a magyar toldi páncélos, vagy az olasz páncélosok. A németeknek is csak a háború alatt sikerült jobb páncélosokat gyártaniuk mint amilyennel az angolok-franciák-oroszok rendelkeztek, a japánok még jobban le voltak maradva ezen a területen.
Type 95 "Ha-Go" könnyû tank
Ez már valódi páncélosnak, könnyûpáncélosnak számít - kb. a Turán I-Pz 38(t) szintjén álló páncélos. Dzsungelharc körülményei között verni tudta az angol és francia tankokat ezzel komoly stratégiai elõnyhöz juttatta a japánokat..
Az elsõ két prototipust 1934-ben a Mitsubishi mûvek készítette el. Ezeket kínában tesztelték majd rendszersítették Type 95-néven.
A Mitsubishi cég hívta a tankot Ha-Go-nak, de a hadsereg"Kyuu-Go"-nak nevezte, ami 95-öt jelent. 1100 db-ot gyártottak belõle 1943-ig. 1943-ban néhány Type 95 tankot 57mm-es ágyúval láttak el.
Type 94 "Tokushu"
Szintén nem tekinthetõ igazi tanknak - jól illik rá a különleges traktor elnevezés. Mérete látszik a képrõl, fegyvezete 6.5 mm-es géppuska késõbbi változatokban pedig egy 7.7 mm-es gépuska. Páncélvédettsége is minimális egy közepes géppuska is átütné a 4-14 mm vastag páncélját. Rosszul felszerelt ázsiai csapatok ellen érthetõ hogy alkalmas volt a harcra, az már nem, hogy az angolok miért voltak olyan ügyetlenek a japánokkal szemben Szingapúrban.
Type 97 Te-Ke és Type 97 Chi-Ha
Ezek is már valódi páncélosok, könnyû és közepes páncélosnak számítanak. A Te-Ke változat 37 mm-es ágyúval a Chi-Ha változat 47-57 mm-es ágyúval készült, de készítettek belõlük 75 mm-es sõt 120 mm-es változatokat.
A Mitsubishi mûvek kb 3000 db-ot készített belõle. Ezeket kínában tesztelték majd rendszersítették Type 95-néven. A legjobban sikerült japán tank konstrukciók gyártásuk fõ ideje 1942-1945. A csendes óceáni szigeteken igazából nem tudtál õket használni - 75 mm-es Shermannok ellen, mandzsuriában pedig az orosz T34-ek egyszerûen fasírtot csináltak belõlük. Végül japán ezeket a fejlesztéseket hiábavalóként végezte el....
Type 97 Te-Ke
Type 97 Chi-Ha
Type 95 nehéz Tank
Egy igen különleges japán tank, több toronnyal. A fõ torony lövege 70 mm-es, az alatta lévõ toronyé 37 mm-es két kisebb tornya is van 6,5 mm-es géppuskákkal. Külsõre félelmetes a kinézete, harcértéke azonban kisebb mintha csak egy 70 mm-es ágyú lenne benne..
Amint a tankok ismertetésébõl kitûnik, a japánok is hasonló fejlesztésekre kényszerültek rá, mint a németek, de sokkal lassabban, mint az európai hadszintéren az orosz tankokkal viaskodó németek és magyarok. Bármilyen hihetetlen is, de a harckocsigyártás terén - müszakilag a németek után mi voltunk a másodikak a tengelyhatalmak között - verte a teljesítményünk az olaszok és japánok teljesítményét, csak sajnos nekünk nem volt elegendõ kapacításunk a gyártáshoz.