|
Post by Winston Churchill on Nov 17, 2007 12:52:08 GMT 2
A Hitlerjugend vagy német eredetiben Hitler-Jugend rövidítve HJ a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt 1922 és 1945 között mûködõ ifjúsági szervezete volt. A Sturmabteilung után a náci párt második legrégebbi paramilitáris szervezeteként indult müncheni központtal, Jungsturm Adolf Hitler néven.
Az 1923-as sörpuccsot követõen a szervezetet feloszlatták és csak 1926-ban alakult meg újra. Baldur von Schirach vezetése alatt 1935-re a német fiúk közel 60%-a lett Hitlerjugend tag, 1936. július 1-jétõl pedig állami intézménnyé vált és elvárták, hogy minden "árja" fiatal tagja legyen.
A HJ egységei, szervezetei:
das Deutsche Jungvolk (10-14 éves fiúk), a tulajdonképpeni Hitler-Jugend (die eigentliche Hitler-Jugend) (14-18 éves fiúk) der Jungmädelbund (10-14 éves lányok) der Bund Deutscher Mädel (BDM) (14-17 éves lányok) das BDM-Werk Glaube und Schönheit (17-21 éves lányok). A HJ különleges alakulatai:
Flieger-HJ (repülõs alakulat) Motor-HJ (motoros alakulat) Marine-HJ (tengrész alakulat) Nachrichten-HJ (híradási alakulat) Reiter-HJ (lovas alakulat) HJ-Feuerwehrscharen (tûzoltó alakulat) HJ-Bergfahrtengruppen(hegymászó alakulat) HJ-Streifendienst HJ-Feldschere BDM-Gesundheitsdienstmädel(egészségügyi leányalakulat) Gebirgsjäger-HJ(" hegyi vadászok") Rundfunkspielscharen der HJ(rádiós alakulat) A második világháborúban tagjai kezdetben kisegítõ feladatokat láttak el, ám késõbb, a súlyos német veszteségek után, a harcoló alakulatok utánpótlására kezdték felhasználni a Hitlerjugendet. 1943 februárjában önálló hadosztályt is szerveztek HJ tagokból 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály néven.
|
|
|
Post by Winston Churchill on Nov 17, 2007 12:54:22 GMT 2
A hadosztályt 1943 februárjában hozták létre a Hitlerjugend 17 éves tagjaiból (1926-os korosztály) és a "Leibstandarte SS Adolf Hitler" hadosztály tapasztalt tisztjeibõl. A Hitlerjugend a náci párt (NSDAP) ifjúsági szervezete volt, amelynek Hitler azt a szerepet szánta, hogy a német fiatalok lelkesedését és elszántságát a nemzetiszocialista eszmerendszer szolgálatába állítsa. A hadosztály katonáit gyakran "cukorka katonáknak" nevezték, mivel fiatal korukra való tekintettel cukorka és nem pedig cigaretta fejadagot kaptak. Ez az eljárás - ha jobban meg gondoljuk - rendkívül bizarr: Hitlerjugend katonái elég idõsek voltak, ahhoz hogy öljenek és meghaljanak, de ahhoz nem, hogy dohányozzanak... Gúnynevükre azonban rácáfoltak a harcok során nyújtott bátorságukkal és kitartásukkal. A Hitlerjugend "gyerekkatonái" harcedzett veteránokat megszégyenítõ bátorsággal és fanatizmussal vetették magukat harcba, aminek eredménye rendszerint hatalmas, néha még a 60-70 százalékot is meghaladó emberveszteség lett. A háború végéig hadosztály 15 katonáját tüntették ki a legmagasabb katonai kitüntetéssel, a Lovagkereszttel. A hadosztály harcolt Normandiában, az Ardennekben, Magyarországon, míg végül az alakulat maradványai 1945 májusában, Ausztriában az amerikai csapatok elõtt letették a fegyvert.
A hadosztály története hónapról-hónapra:
1943. február A hadosztály megalakul - egyelõre még csak "papíron" 1943. június Június 24-én a Führer jóváhagyja a hadosztály felállításának tervét. 1943. december A hadosztály létszáma 21 500 fõ. Az alakulat ekkor éppen a belgiumi Beverloo térségében tartózkodik. 1944. január A hadosztály felszerelés e még mindig rendkívül hiányos: páncélos ereje például mindössze 40 harckocsiból áll. 1944. április A hónap elején Hitlerjugendet Normandiába vezénylik a várható szövetséges partraszállás visszaverésére. 1944. május A hadosztály Franciaországban állomásozik. A hónap folyamán 2000 katonáját átvezénylik a "LSSAH"-hoz. 1944. június Június 6-án a Szövetségesek partra szállnak Normandiában. A HJ létszáma (tartalékokkal együtt) 20 540 fõ. Június 7-én a 25. SS-Panzergrenadier Regiment ellentámadást intéz a Caen felé elõre törõ kanadai csapatok ellen. Egy június 10-i jelentés szerint a hadosztály 66 darab Pz.Kpfw. V Panther harckocsival rendelkezik. Június 12-ére a hadosztály veszteségei meghaladják a 900 fõt. Június 14-én a hadosztály parancsnoka (Fritz de Witt SS-Brigadeführer) életét veszti tüzérségi tûz következtében. Június 18-án az alakulat heves harcokat vív Parc de Boislonde térségében. Június 25-re a HJ - más német alakulatokkal együtt mûködve - sikeresen visszaveri a Caen elfoglalását célzó "Epsom" hadmûveletet. A csata során a hadosztály egységei több mint 50 brit páncélost semmisítenek meg. 1944. július A HJ páncélos (harckocsi) ereje július 3-án a következõkbõl állt: 22 db Pz.Kpfw. V Panther, 39 db Pz.Kpfw. IV.
Július 9-én visszavonulás az Orne folyó déli partjára. Július 15-én Sassy térségében feltöltik és megerõsítik a hadosztályt a következõ eszközökkel: 14 db Jagdpanzer IV, 17 db Pz.Kpfw. V Panther, 36 db Pz.Kpfw. IV.
Július 18-án a HJ visszatér Caen térségébe. Július 25-én a hadosztály védekezõ pozícióban van Vilmont környékén. 1944. augusztus Augusztus 3-ra a hadosztály vesztesége már meghaladta a 3500 fõt. Augusztus 14-én a HJ tartalékba vonul. Augusztus 25-én a hadosztály kevesebb, mint 12 000 katonával (a veszteségek már meghaladták a 8000 fõt) próbálja tartani a falaise-i katlan északi szárnyát. Augusztus 29-én a HJ (pontosabban a maradványa) sikeresen kitör a katlanból, de már nem nevezhetõ egységes harci alakulatnak - teljesen szétzilálódott. 1944. szeptember-november Szeptember elsején a HJ mindössze 10 harckocsival rendelkezik. Szeptember 10-én a hadosztályt visszarendelik Németországba feltöltés céljából. Október és november folyamán a hadosztályt feltöltik és újjá szervezik. Október 10-én az alakulat megpróbálja feltartóztatni az Aachen felé törõ XIX. amerikai páncélos-hadtestet. Az akció sikertelen: október 21-én Aachen a Szövetségesek kezére jut. 1944. december Hadosztály létszáma a hónap elején: 19 700 fõ. December 14-én a HJ-t négy harccsoportra (Kampfgruppe) osztják: -Kampfgruppe Kuhlmann (38 db Pz.Kpfw. V Panther, 39 db Pz.Kpfw. IV, 560. SS-Jagdpanzer Abteilung + gyalogság és tüzérség) -Kampfgruppe Müller -Kampfgruppe Krause -Kampfgruppe Bremer
December 16-án kezdetét veszi a támadás. December 18-án a HJ-t a II. SS-páncéloshadtesthez (II. SS-Panzerkorps) csatolják. 1945. január Az ardenneki offenzíva kudarcba fullad, ezért a HJ-t kivonják és Magyarországra irányítják át, hogy segédkezzen a Vörös Hadsereg megállításában. 1945. február-március A szovjet csapatok megállítására indított hadmûvelet (Frühlingserwachen - Tavaszi ébredés) sikertelen. A hadosztály megmaradt egységei visszavonulnak Ausztriába. 1945. április Folyamatos visszavonulás Ausztriában. A hónap végén a HJ katonáit már csak egy cél vezérli: mielõbb elérni az amerikai vonalakat. 1945. május A 12. SS-páncéloshadosztály "Hitlerjugend" maradványai - 455 ember és egyetlen harckocsi - megadja magát az amerikai 65. Gyaloghadosztálynak Enns és Syer térségében.
|
|